Ayakkabı seçerken bunlara dikkat!

Modayı takip ederken sağlığınızdan olmayın...

Moda olarak şıklığın tamamlayıcısı düşünülen dar, sivri burunlu ve topuklu ayakkabıların ayak şeklini bozduğunu belirten Op. Dr. İ. Tarık Katırcı, ayakkabı seçerken az topuklu ve geniş yüzlü olanların tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Uzmanı Op. Dr. İ. Tarık Katırcı, "yanlış ayakkabı seçiminin neden olduğu rahatsızlıklar ve dikkat edilmesi gerekenler" hakkında bilgi verdi. Katırcı, "Moda olarak şıklığın tamamlayıcısı düşünülen; dar, sivri burunlu ve topuklu ayakkabılar her kadının gardırobunun vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Ancak, ayağa uygun olmayan bu tür ayakkabılar; en sık olarak başparmakta olmak üzere ayaklarda kalıcı kemik çıkıntılarına, ciddi nasırlar ve tırnak sorunlarına neden olmaktadır" dedi.

"TOPUKLU AYAKKABI GİYMEK AĞRILI YÜRÜMEYE NEDEN OLUR"

Ayaklarda görülen şekil bozukluklarının tek nedeninin sadece ayakkabılar olmadığını belirten Op. Dr. Katırcı, "Kişinin kemik ve kas yapısındaki sorunlar, genetik faktörler gibi sebepler de vardır. Uzun süreli olarak giyilen dar, sivri burunlu ve topuklu ayakkabılar ayak şeklini bozar. Ayağın ön kısmına binen yükün artması sonucu, başparmakta kalıcı şekilsel sorunlara ve ayağın genişlemesine neden olabilir. Genişleme ve kemiksel çıkıntı daha da ilerleyerek ağrılı yürüme ve günlük aktivitede zorlanma boyutuna da ulaşabilir. Özellikle kadınlarda ayak başparmağının dışa yani ikinci parmağa doğru yönlenmesi, ayağın iç kısmında ağrılı bir kemik çıkıntısının oluşması, ayağın genişleyip yayılması ve ayak tabanında ağrılı nasırlar gelişmesi şeklindeki bu hastalık, 'halluks valgus' olarak adlandırılmaktadır" diye konuştu.

"HASTALAR İÇİN ÖNEMLİ OLAN SAĞLIK DEĞİL ESTETİK KAYGI"

Kişinin ayaklarının zamanla estetiğini yitirdiğini söyleyerek doktora başvurduğunu ifade eden Katırcı, "Yani bunu, bir sağlık sorunu olarak değil, daha çok estetik bir problem olarak görmektedir. Oysaki ayakta oluşan kemik çıkıntısı, ayakkabının baskısı sonucu kendini kızarıklık, ağrılı şişlik şeklinde gösterir. Bu kişide zamanla ağrının artmasına, ayağın genişlemesine, tabanda nasırlar olmasına ve ayakkabı kullanmada zorlanmaya neden olmaktadır. Başparmaktaki eğrilik diğer parmakları da deformasyona uğratabilir. Parmaklar üst üste binip zamanla ağrılı nasırlar oluşabilir. Bu nedenle ayaklardaki bu sorunları yalnızca bir estetik problem olarak görmek doğru değildir" şeklinde konuştu.

"AYAKKABI SEÇERKEN AZ TOPUKLU VE GENİŞ YÜZLÜ TERCİH EDİLMELİ"

Ayakkabı seçimi yaparken kişinin öncelikle ayağını tanımasının çok önemli olduğunu dile getiren Op. Dr. Katırcı şu bilgileri verdi: "Hangi tür ayakkabı ayak sağlığı için uygunsa, o tercih edilmelidir. 'Halluks valgus' sorunu olan kişiler, rahatsızlığın ilerlemesini önlemek için geniş yüzlü, parmaklara baskı yapmayan ve fazla topuklu olmayan ayakkabıları tercih etmelidir. Bu tür basit ancak etkili yöntemler eğriliğin artmasını geciktirir. Ayak sorunlarının sürmesi, artması ve yaşam kalitesinin düşmesi durumlarında mutlaka bir ortopedi uzmanına başvurmak gerekir. Ayakta ciddi ve kalıcı şekil bozukluğu oluşturan 'Halluks valgus' problemi, küçük bir operasyon ile ortadan kaldırılabilir. Kişinin yaşı, aktivitesi, sosyal durumu ve eğriliğin derecesi değerlendirilerek uygulanacak operasyon türüne karar verilir. Genelde 'halluks valgus' ameliyatlarının çok ağrılı olduğu ve sonrasında kemik çıkıntısının tekrar oluştuğu kanısı doğru değildir. Günümüzdeki teknolojiler sayesinde ameliyat sonrası ağrılar azalmakta, uygun teknik ve deneyimli ellerde yapılan işlemler sorunun tekrarlamasını önlemektedir. Yapılan ameliyatın türüne bağlı olarak hastalar 1-2 gün içerisinde ayaklarının üstüne basabilmekte; 3-4 hafta içerisinde ise normal yaşantılarına dönebilmektedir."

KAYNAK